Kada je u pitanju ucitavanje video snimaka na mreži, YouTube i Vimeo su dve najpopularnije platforme na tržištu. Zbog toga se cesto pitamo da li YouTube ili Vimeo – koji je bolji? Obe su odlicne platforme sa svojim prednostima i manama. U ovom clanku, uporedujemo YouTube i Vimeo i želimo da podelimo njihove prednosti i slabosti kako bismo vam pomogli da se odlucite za vašu video platformu.
Ako želite da zapocnete blog , onda je WordPress najpopularnija platforma za blogovanje koju preporucuju strucnjaci.
Iako možete direktno otpremiti svoje video zapise u WordPress, on nije dizajniran da reprodukuje video zapise.
Video su velike datoteke i vecina WordPress hosting provajdera ne nudi servere optimizovane za video streaming. Ako više korisnika pristupi video zapisima na vašoj web lokaciji odjednom, onda bi to moglo da dovede do rušenja vašeg servera.
Osim toga, svaki korisnik ima drugu vrstu internet veze. Vaši visokokvalitetni video snimci ce se dugo ucitavati za sporije internet veze.
Sa druge strane, platforme za video hosting kao što su YouTube i Vimeo su dizajnirane da optimizuju video zapise. Imaju serverske resurse i tehnologiju kako bi ponudili daleko superiornije video streaming iskustvo od WordPressa.
Najvažnije je da lako možete ugraditi ove video zapise u WordPress .
1. Cena
I YouTube i Vimeo su profitne kompanije. Njihove cene su zasnovane na tome da zaraduju na internetu .
YouTube:
YouTube je besplatan. Uglavnom zato što zaraduju tako što prikazuju reklame. Ove reklame se prikazuju unutar video plejera, u bocnoj traci i unutar ZouTube-a.
YouTube takode nudi placenu pretplatu zvanu YouTube Red za gledaoce. Ova usluga omogucava gledaocima da se oslobodi reklama, kao i pristup YouTube originalnim emisijama.
YouTube Red
Medutim, kao kreator sadržaja moci cete da otpremite video snimaka koliko želite.
U pocetku necete moci da otpremate video snimke duže od 15 minuta. Medutim, ovo ogranicenje možete povecati verifikacijom vašeg naloga.
Vimeo:
Poslovni model Vimeo je sasvim drugaciji od YouTube-a. Oni zaraduju prodajom video hostinga, tako da izdavaci i preduzeca mogu svojim korisnicima ponuditi besplatno iskustvo gledanja oglasa.
Oni nude niz planova cena, pocevši od besplatnog plana, koji je ogranicen na 500 MB skladištenja sedmicno i 25 GB godišnje.
Nakon toga možete se pridružiti Vimeo Plus, Pro, ili Business planovima. Svaki od njih nudi razlicite granice i funkcije za otpremanje.
Vimeo Plans
Slobodni plan je prilicno ogranicen u smislu skladištenja i karakteristika. Možete poceti sa Vimeo Plus-om , koštace 7 dolara mesecno i datice vam 5 GB skladišta sedmicno.
2. Ogranicenja otpreme
Obe platforme imaju razlicite smernice u pogledu koliko video sadržaja možete da otpremite.
YouTube:
Podrazumevano možete da otpremate neogranicene video zapise, ali svaki video treba da bude ispod 15 minuta. Medutim, nakon verifikacije vašeg naloga, možete otpremati video snimke do 12 sati reprodukcije ili velicinom datoteke od 128 GB.
Ovo je veoma velikodušno i prilicno razumno za sve vrste stvaralaca sadržaja.
Vimeo:
Vimeo ima razlicita ogranicenja na velicinu otpreme za svaki plan.
Slobodno: 500 MB nedeljno do 25 GB godišnje.
- * Plus: 5 GB nedeljno do 250 GB godišnje
- * Pro: 20 GB nedeljno do 1 TB godišnje
- * Poslovni: nema nedeljnih ogranicenja i ukupnog skladištenja do 5 TB
- * Pogledajte detaljna uporedivanja svih Vimeo planova .
3. Publika i dostignuca
Obe platforme nude opcije za deljenje video sadržaja, imaju posvecene zajednice i društvene funkcije.
YouTube:
Kada je rec o broju i dometu publike, YouTube ima ociglednu prednost.
YouTube statistika
U vlasništvu je Google-a, tako da je drasticno vidljiviji u svim njihovim drugim proizvodima. Gotovo svi Android telefoni na svetu dolaze sa unapred instaliranom YouTube aplikacijom.
YouTube ima zajednicu od preko milijardu korisnika, to je jedna trecina interneta. To je takode drugi na svetu najtraženiji pretraživac.
Vimeo:
Vimeo ima mnogo manju bazu korisnika od YouTube-a, ali je ipak prilicno ogroman. Vimeo ima preko 170 miliona korisnika i raste znacajnim tempom. Vimeo je dom za neke od najkreativnih kreatora sadržaja na svetu.
Vimeo Stats
Osim kanala, on takode ima funkciju Grupe gde korisnici mogu kreirati i ucestvovati u grupama. Korisnici takode mogu ograniciti sadržaj grupe vidljiv samo svojim clanovima.
Vimeo ima prilicno pristojnu funkciju pretraživanja, koja omogucava korisnicima da pretražuju video zapise, ljude, kanale i grupe. NJihova funkcija otkrivanja sadržaja prikazuje relevantne video snimke u bocnoj traci. Medutim, prema dizajnu, oni nisu toliko primetni kao oni na YouTube-u.
4. Kontrole privatnosti
Korisnici ne žele da njihovi sadržaji vide svi. Na primjer, ako prodajete online kurseve ili pokrecete web stranicu za clanstvo , onda želite ograniciti pristup videa samo pretplatnicima koji placaju.
Hajde da proverimo kako obe platforme omogucavaju izdavacima da kontrolišu privatnost svojih videa.
YouTube:
- Postavke privatnosti za YouTube video
- YouTube nudi tri postavke privatnosti za video zapise koje postavljate.
- Javno – Ovi video zapisi su javno dostupni. Oni mogu biti pretraživani, prikazani i prikazani na YouTube platformi.
- Skriveni – Ovi video zapisi mogu biti dostupni svima koji imaju URL. Medutim, nece se prikazivati u pretrazi YouTube ili slicnim video snimcima
- Privatni – Ovi video zapisi su vidljivi samo vama, a i odredenim korisnicima koje izaberete.
Osim ovih postavki, možete takode onemoguciti komentare na svojim video snimcima. YouTube vam omogucava da onemogucite ugradivanje vaših video zapisa na bilo koji veb sajt, ali to ce vam takode blokirati unošenje video zapisa na sopstvenu web lokaciju VordPress-a.
YouTube nije idealna platforma ako želite da hostujete privatne video zapise.
Vimeo:
Vimeo video privatnost
Vimeo nudi više mogucnosti privatnosti od YouTube-a. Njihova podešavanja privatnosti omogucavaju vam da video snimke objavljujete javno, privatno ili skriveno. Takode možete da delite video samo sa korisnicima koje pratite.
Korisnici placenog plana mogu ograniciti i video zapise samo na svoje veb stranice. Oni cak mogu zabraniti svoje video zapise da se gledaju na samom Vimeo.com.
Takode možete lozinkom zaštititi video zapise, a korisnici ce morati da unesu tu lozinku da biste gledali video. Tada možete dodati te video snimke u lozinku zašticene postove na vašoj VordPress web lokaciji.
Ako želite više kontrole nad onima koji gledaju vaše video snimke, onda je Vimeo mnogo bolja platforma za vas.
5. Video Editing
Obe platforme nude odlicne alate za upload, uredivanje i upravljanje vašim video zapisima.
YouTube:
YouTube video uredivanje
YouTube nudi mocne funkcije za uredivanje videa. Oni nude video urednik koji vam omogucava da kreirate video zapise iz prethodno otpremljenih video zapisa, fotografija, naslova i još mnogo toga.
Takode možete kreirati video zapise koristeci svoje video zapise i fotografije u Google fotografijama. Njihovi alati za uredivanje video sadržaja omogucavaju jednostavan proces kreiranja video zapisa.
YouTube vam takode omogucava da svojim video zapisima dodate veze, komentare, naslove i titlove. Takode nudi mogucnost prenosa uživo u kome možete emitovati dogadaje, vesti ili samo slucajne uloge.
Vimeo
Vimeo video postavke
Vimeo ne nudi puno funkcija za uredivanje videa kao YouTube. Medutim, on nudi sve osnovno što ce vam trebati.
Omogucava vam da dodate naslov video zapisa, opis, kategoriju, oznake, licencu i rejting publike. Možete takode otpremiti naslove i titlove u svoje video zapise. Vimeo nema funkcije za primedbe, tako da ne možete dodati klikne linkove u svoje video zapise.
Najbolji deo o Vimeo-u jeste da možete zameniti video sa novijom verzijom bez potrebe za promjenom URL-a ili stats-a. To je nešto što ne možete uciniti na YouTube-u bez postavljanja novog video zapisa na potpuno novi URL.
Ova specificna funkcija je zaista zgodna, jer ako ste napravili grešku ili samo trebali ažurirati slike u vašim tutorijima, onda to možete lako uciniti dok zadržite celi broj pregleda i iste URL-ove video-snimaka na svom clanstvu.
6. Mogucnosti monetizacije
Obe platforme omogucavaju korisnicima da zaradjuju na internetu sa svojih video zapisa.
YouTube:
Zaradite od video zapisa na YouTube-u
YouTube omogucava kreatorima sadržaja da se pridruže YouTube partnerskom programu tako što ce se prijaviti za Google Adsense da bi monetizovali svoje video zapise. Video kreatori dobijaju za oglase prikazane na njihovim video zapisima.
Medutim, prvo cete morati da akumulirate najmanje 10.000 prikaza za svoj kanal pre nego što možete da se pridružite programu.
YouTube takode omogucava kreatorima sadržaja da koriste druge mogucnosti monetizacije. Izdavaci mogu prodati proizvode u svojim video zapisima, dodati placene recenzije, pridružiti se podružnickim programima , dobiti sponzore za svoje video zapise, tražiti donacije i još mnogo toga.
Mnogi od najpopularnijih YouTube kreatora sadržaja koriste platforme poput Patreona, gdje gledaoci mogu direktno podržavati svoj kanal pomocu donacija.
Vimeo:
Vimeo se ponosi sa ponudom besplatne video platforme. Nemaju reklamni program u koji možete da se pridružite.
Medutim, oni nude “Vimeo na zahtev”. Platforma na kojoj možete direktno prodavati video zapise. Potreban vam je barem Vimeo Pro nalog da biste se pridružili programu. Zamislite ovo kao svoju verziju Netflik-a.
Vimeo takode dozvoljava da pomenete sponzore u svojim video zapisima, dodate linkove u opis video zapisa i zatražite od korisnika da podrže svoj kanal na platformama poput Patreon.
Zakljucak
YouTube i Vimeo su odlicne platforme za svoje WordPress video zapise. U zavisnosti od toga šta pokušavate da uradite sa svojim video zapisima, jedna platforma može biti bolje za vas od druge.
Ako ste bloger ili mali biznismen koji želi da koristi video zapise za izgradnju pretplatnicke baze i dostigne mnogo vecu publiku, YouTube ce biti bolje za vaše ciljeve.
Ako pravite veb stranicu sa mogucnostima clanstva ili prodajnim kursevima, onda vam je potrebna više privatnosti i vrhunsko iskustvo gledanja. Tada je Vimeo bolji izbor.